Agility Nybörjare/helgkurs
Agility – Nybörjare/helgkurs
Genom en kortkurs/helgkurs får du lära dig de första grunderna grunderna i agility. Vi börjar med hopphinder och tunnlar. Vi arbetar med att lära hunden följa ditt kroppsspråk (handling) för att klara olika kombinationer som så småningom kan bli en hel bana.
I teorin tar vi upp belöning/motivation, regler, säkerhet på planen mm.
Målet i helgkursen är att påbörja inlärning av de flesta hindren samt klara lättare kombinationer för fortsatt egen träning.
Förkunskaper: God vardagslydnad och att hunden ska kunna vara lös bland andra hundar. Hunden måste vara minst 12 månader.
Dag och tid: Lördagen den 10 juni och söndagen den 11 juni
Grupper: Grupp A tränar kl.9.00-12.00, både lördag och söndag, max 6 deltagare
Grupp B tränar kl.13.00-16.00 både lördag och söndag, max 6 deltagare
Pris: 800 kr + eventuell avgift för medlemskap.
Instruktörer: Monica Rosell (nyakarltorp@outlook.com), Inga Antelius (i.antelius@ownit.nu) och Sinikka Öberg (sinkku75@gmail.com)
Alla anmälningar sker via Studiefrämjandet.
För frågor om kursanmälan och betalning vänligen kontakta daniel.bjork@studieframjandet.se. För frågor om kursen och dess upplägg vänligen kontakta instruktörerna. Observera att kursanmälan är bindande och att avanmälan ska ske minst 2 veckor innan kursstart.
För att få gå kursen så behöver du vara medlem i HMBK. Medlemsavgiften är inte återbetalningsbar.